Konuşmacılar

Yeni konuşmacılar eklenmeye devam edecektir.

A. Eren Öztürk

S360 Stratejik Liderlik ve Öğrenme Tasarımı

Ada Wong

Make A Difference (MaD) initiative Kurucusu

Ada Wong, Asya’nın yeni nesil yaratıcı liderlerini ve değişimin yenilikçi öncülerini yetiştiren sürekli bir platform olan Make A Difference (MaD) girişimini başlatmıştır. Aynı zamanda, eğitim inovasyonu ve yaratıcı sivil toplum yaratma misyonu ile benzersiz bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Hong Kong Çağdaş Kültür Enstitüsü’nü (HKICC) kurdu. HKICC’nin diğer projeleri arasında Hong Kong’un tek “sanat yüksek okulu” olan HKICC Lee Shau Kee Yaratıcılık Okulu yer almaktadır. Wong, okulun süpervizörlüğünü yürütmektedir.
Ahmet Fikret Baltaoğlu

Expanscience Türkiye CEO’su

Alejandro Ortega

Sibö Kurucu Ortağı & CEO’su

Deneyimli bir lider ve girişimci, Sibö Şirketi CEO’su ve kurucu ortağı. Kurumsal İletişim konusunda bir uzman ve yenilikçi bir girişimci olan Alejandro, dünyayı kurtarmak amacıyla sürdürülebilir çözümler üretiyor. Geçen yıllarda, gıda sektörünün geleceği üzerine yoğunlaşan Alejandro, bu amaçla yenilikçi araçlar, sürdürülebilir çözümler ve döngüsel ekonomi üzerine çalıştı. Sürdürülebilirliğin sosyal bir sorumluluktan ziyade, bir verimlilik problemi olduğunu düşünüyor.
Anagnosti John Choukalas

Apivita Global İK, Eğitim, Sürdürülebilirlik Direktörü & Marka Elçisi

Antonis Schwarz

Eki yatırımcısı ve filantropist

Aslı Alemdaroğlu

Zorlu Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü

Ayla Göksel

Özyeğin Sosyal Yatırımlar CEO’su

Aylin Gezgüç

Arbor Impact, Kurucu & Danışmanı

Bekir Ağırdır

KONDA Genel Müdürü

1956 yılında Çal/Denizli’de doğdu. 1979 yılında ODTÜ/İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1979- 2003 yılları arasında çeşitli sanayi şirketlerinde yöneticilik yaptı. 2003–2005 yıllarında TARİH VAKFI’nda Genel Müdür olarak çalıştı. 2005 Yılından bu tarafa da KONDA Araştırma ve Danışmanlık Ltd. Şti. Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürüyor.
Bennet Barth

RESPOND Program Direktörü

Berivan Eliş

UNDP Sosyal İnovasyon Destek Programı, Uzman

Sosyal kalkınma ve sosyal inovasyon alanlarında sektörler arası tecrübeye sahiptir. İstasyonTEDÜ – TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi’nin kurucusudur. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Bilkent Üniversitesi’nde gençlik, erişilebilirlik, toplumsal cinsiyet ve insani güvenlik alanlarında çalışmış, aynı anda birçok sivil toplum örgütünde uzun erimli gönüllü faaliyetler yürütmüştür. Şu anda Impact Hub Ankara’yı kurmak üzere çalışmaktadır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden lisans, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden yüksek lisans derecelerine sahiptir.
Boğaç Şimşir

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri İnovasyon Direktörü

1970’e doğan Şimşir, 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu ve 1994 yılında South Florida Üniversitesi’nde Ekonomi yüksek lisansını tamamladı. İş yaşamına 1995 yılında GM Delphi’de Proje Ürün Geliştirme Mühendisi olarak başlayan Şimşir, 1996-1998 yılları arasında Hyundai Motor Şirketi’nde Montaj Fabrikası Üretim Sorumlusu olarak çalıştı, 1998 senesinde ise Ford Otomotiv’de Ürün Geliştirme Gövde Mühendisliği Şefi olarak görevlendirildi. Burada beş yıl görev yaptıktan sonra, Arçelik’te Araştırma Geliştirme Uzmanı olarak çalışan Şimşir, burada 2006 yılına kadar hizmet verdi. Şimşir, 2006-2013 yılları arasında kurucu ortağı olduğu “maybe Tasarım”da Mühendislik Yöneticisi olarak görev aldı. Son olarak “BOxER Tasarım ve Strateji” kuruluşunda Kurucu Ortak ve Mühendislik Yöneticisi olarak görev yapan Boğaç Şimşir, Şubat 2014’ten bu yana Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu’nun İnovasyon Direktörlüğünü yürütüyor.
Bülent Özcan

AB Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü Genel Müdürü

Cihan Koral

Kolaylaştırıcı ve Danışman

Cihan kapsayıcı ve gelişen süreçler tasarlayan/hayata geçiren bir kolaylaştırıcı/danışmandır. Sivil toplum, toplumsal cinsiyet (ILO PGA), çocuk işçiliği, LGBTIQ+, göçmenlik, çatışma çözümü, insan hakları, ayrımcılık ve kapsayıcı paydaş katılımı alanlarında kapasite geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktadır. Lewis Deep Democracy akreditasyonlu eğitmen olarak Sociocracy, TheoryU, Social Presencing Theatre, Open Space Technology, Socratic Dialogue, Art of Hosting ve NVC gibi gelişmekte olan, doğa temelli oluşumlarla çalışmaktadır. Katılım, çatışma ve kapsayıcılık yaklaşımıyla imece usulü tasarım ve kolaylaştırma yoluyla etki yaratmaya odaklanan Hasat adlı STK’nın da kurucu ortakları arasındadır.  
Cüneyt Başaran

BloombergHT Genel Yayın Yönetmeni

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, yüksek lisansını Yeditepe Üniversitesi’nde tamamladı.Kariyerine finans sektöründe başlayan Cüneyt Başaran, İstanbul’da ABank ve BNP’de trader olarak görev aldı. Daha sonra Londra’ya yerleşip Commerzbank ve Standard Bank’ta Türkiye Masası Şefi pozisyonunda çalıştı. 2010 yılında medya sektörüne geçti. Başaran, Bloomberg HT Televizyonu ve Bloomberght.com Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinin ardından Ciner Medya Grubu Londra Temsilciliğinin yanı sıra Gazete Habertürk’te köşe yazılarını yazmaya devam ediyor.
Deniz Aycan

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi Öğrencisi

Deniz Aycan 2017’de Istanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Şu an Koç Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi bölümlerinde son sınıf öğrencisi olan Deniz, üniversite yolculuğu boyunca sosyal inovasyon ve sürdürülebilirlik üzerinde çalıştı. KU Global Aid grubuyla beraber Suriyeli mülteci çocukların sosyal uyumuyla ilgili bir proje geliştirdikten sonra imece’nin 2020 mesele sürecinde arkadaşlarıyla Safelace sosyal girişimini geliştirdi ve bu girişimle kuluçka programına katılmaya hak kazandı. Yurt içi ve yurtdışında farklı çalıştay ve gönüllülük deneyimleri bulunan Deniz, daha iyi ve daha sürdürülebilir bir dünya yaratmada gençliğin, paydaşlığın ve dayanışmanın gücüne inanıyor.
Didem Eryar Ünlü

Dünya Gazetesi Koordinatörü & Köşe Yazarı

1986 yılında Lycée Français Pierre Loti; 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Turkish Daily News Gazetesi’nde muhabir; Avrupa Birliği Lüksemburg Resmi Yayınlar Ofisi’nde Editör; CIDC (Center for International Dialogue and Cooperation) Dergisi Lüksemburg Temsilcisi; NTV’de Program Yapımcısı olarak çalıştı. 1999 yılında çalışmaya başladığı Dünya Gazetesi’nde, Koordinatör & Köşe Yazarı ve Sürdürülebilirlik Editörü olarak görevini sürdürüyor. Fransızca ve İngilizce biliyor. Kabalcı Kitabevi’den yayınlanmış çevirileri bulunuyor.
Duygu Güner

Sosyal Etki Değerlendirme Uzmanı

Duygu Güner, Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi  Uluslararası İlişkiler bölümünü tamamladı. 2007-2008’de Paris’te Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’den sosyoloji alanında göç üzerine yüksek lisans, 2019’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümünden doktora derecesini aldı. 2009’dan bu yana profesyonel olarak sivil toplum alanında çalışmaktadır. 2013- 2017 yılları arasında tam zamanlı olarak KUSİF ekibine katılan Güner, 2017’den bu yana KUSİF ekibine uzaktan araştırmacı olarak destek vermektedir. Aynı zamanda çeşitli sivil toplum örgütleri ve özel sektörün sosyal sorumluluk projelerinde danışman, eğitmen ve sosyal etki değerlendirme uzmanı olarak görev almaktadır. Uzmanlık alanları arasında proje yönetimi, sosyal etki ölçümlemesi, gençlik çalışmaları ve deneyimsel öğrenme metotları yer almaktadır.
Duygu Vatan

Joon Kurucu Ortağı

Duygu Vatan, üretici topluluklarına tasarım ve satış desteği veren bir sosyal girişim olan Joon’un kurucu ortağıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden, Ürün Tasarımı yan dalıyla mezun oldu. ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı ve Kırsal Kalkınmada Sosyal İnovasyon için Tasarım alanında araştırma yaptı. Duygu, tasarım odaklı bir bakış açısıyla dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik katılımını güçlendirmek için alternatif üretim modelleri geliştirmeye çalışıyor. İş geliştirme, sosyal kampanya yönetimi, marka yönetimi ve adil ve temiz tedarik zinciri yönetimi konularında deneyimlidir. Duygu ayrıca sosyal inovasyon için yararlanıcı odaklı sistem tasarımı geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır.
Ebru Dildar Edin

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ebru Dildar Edin, 1993 yılında iş hayatına atıldı. 1997’de Garanti BBVA Kurumsal Bankacılık Birimi’ne katıldı ve 1999’da Proje Finansmanı Birimi’nin kuruluşunda yer aldı. 6 yıl Birim Müdürü olarak çalıştıktan sonra, 2006’da Proje ve Satın alım Finansmanı Koordinatörlüğü’ne getirildi. 25 Kasım 2009’da bugünkü görevine atanan Edin, 2010 yılından beri Sürdürülebilirlik Komitesi Üyeliğini yürütmekte olup, 2012 yılında mevcut sorumluluklarına ek olarak Komite kararlarını hayata geçirmek üzere kurulan Sürdürülebilirlik Ekibi’nin koordinasyonunu da üstlendi. Edin, Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Yerel Ağı Yönetim Kurulu Üyesi, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görev yapıyor. Edin aynı zamanda, Garanti BBVA Yatırım’da Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Garanti BBVA Leasing ve Garanti BBVA S.A.’da (Romanya) Yönetim Kurulu Üyesi. Bankacılık ve işletmecilik dallarında iş tecrübesi 27 yıl olan Edin, Kurumsal Bankacılık, Global Piyasalar, Global Piyasalar İş Çözümleri, Nakit Yönetimi, Finansal Kurumlar, Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Strateji, Analiz ve Koordinasyon, Yatırım Bankacılığı ve Finansman ve Sürdürülebilir Finans alanlarından sorumlu.
Ece Altunmaral

Reflect Studio Kurucu Ortağı

Ece, İstanbul merkezli tasarım ve imalat atölyesi Reflect Studio’nun üç kurucu ortağından biridir. Giyim ve eşya üzerine faaliyet gösteren stüdyo, kurumların marka kimliklerini estetik, fonksiyonel ve sürdürülebilir ürünlerle zenginleştirmektedir. 2019 yılında B-Corp statüsü kazanan stüdyo, sürdürülebilir imalat ve tasarımda yenilikçi süreçleri hayata geçirmeye devam etmektedir
Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Elif Tabak Choghay

Re:Coded

Elif Tabak Chorghay, lisans eğitimini Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında, 2016 yılında tamamladı. Mezuniyeti sonrasında idari departmanlarda çalıştığı süre boyunca bu alanda tutkulu olmadığını keşfetti ve mücadeleyi seven kişiliği onu yeni maceralar aramaya sürükledi. 2019 yılında, çatışmadan etkilenen bölgelerdeki gençlerin dijital ekonomiye katılabilmeleri için kodlama ve UX/UI tasarım eğitimi veren bir sivil toplum kuruluşu olan Re:Coded’a katılarak Front-end Web Geliştirme eğitim programını tamamladı. Mezuniyetinin ardından, program boyunca edindiği bilgi ve tecrübeler sayesinde, sonsuz fırsatlar sunan teknoloji ve yazılım dünyasına katıldı. Re:Coded mezunlar topluluğunun bir üyesi olan Elif, dünya çapında en iyi perakende markalarına son teknoloji çok kanallı çözümler sunan bir yazılım geliştirme şirketi olan Akinon’da Front-end Web Geliştiricisi olarak çalışmaktadır.
Elifcan Şahan

imeceLAB

Marmara Üniversitesi’nde 3. sınıf İngilizce iktisat öğrencisi. Bölüm kulübü olan Economics Club’ta yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Uluslararası gençlik organizasyonu AIESEC’te pazarlama ve finans dahil olmak üzere birçok departmanda çalıştı. Bu sırada Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkıda bulunan küresel gönüllülük projelerinde çalışarak dünyanın her yerinden öğrenciyle tanışma ve iş birliği yapma şansı yakaladı. Çevreye karşı sorumluluk bilinci ile imeceLAB’ın ilk meydan okuması olan “Kentsel Hareketlilik” mesele sürecine katıldı. Bu beş aylık deneyim sosyal girişimciliğe ve sosyal meselelere olan farkındalığını artırdı. Mesele süreci sonunda bir sosyal girişim olan Toyi’de yaz stajı yapmaya hak kazandı. Bir yılı aşkın süredir imeceLAB akademi kış okulundaki eğitimlerde tanıştığı organizasyonel değişim stüdyosu ara studio’da iletişim ve dijital operasyonlardan sorumlu olarak çalışıyor.
Elisabetta Meconcelli

Treedom, AB Fon & Projeler Yöneticisi

Farklı kültürler, dünyalar ve fikirleri her zaman çok heyecan veriri bulan Elisabetta bu ilgisi doğrultusunda Uluslararası İlişkiler konusunda yüksek lisans yaptı ve Avrupa’da sosyal planlama alanında çalıştı. Uluslararası iş birliği, küresel eğitim ve sivil toplum alanlarında da deneyimi bulunan Elisabetta’nın serüveni, dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmayı hedefleyen Treedom’da devam ediyor.
ElsaMarie D’Silva

Red Dot Foundation Kurucusu & CEO’su

ElsaMarie D’Silva Hindistan merkezli Red Dot Vakfı ve ABD merkezli Uluslararası Red Dot Vakfı’nın kurucusu. Vakıfların ortak platformu olan Safecity’de, kitle kaynak yöntemi kullanılarak kamusal alanda yaşanmış olan kişisel cinsel şiddet ve taciz hikayeleri toplanıyor. ElsaMarie 2020 Gratitude Network Fellow’u, 2019’da IWF ve Reafgen Fascell Fellow’u ve 2018’de Yale World Fellow’u seçilmesinin yanı sıra, Burslu Stanford Draper Hills Fellow Yaz Okulu, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Fortune Dergisi Uluslararası Kadın Mentörlük Programı ile Oxford Chevening Gurukul ve Edinburgh Dükü İngiliz Liderlik Programı’na katıldı. Ayrıca Rotary Peace, Aspen New Voices, Vital Voices ve BMW Vakfı Sorumlu Lider organizasyonları tarafından fellow seçildi. D’Silva Gender Alliance kuruluşunun kurucularından biridir. Safecity’den önceki 20 sene boyunca Jet Airways ve Kingfisher Airlines şirketlerinde, havacılık sektöründe çalıştı.
Emre Keskin

Hayal Gücü Merkezi Kurucusu

Emre Alettin Keskin, rastlantılar sonucu Van’da başladığı güzel sanatlar alanındaki eğitimcilik hayatına İstanbul’da sosyal girişimci, eğitimci ve sanat üreticisi olarak devam etmektedir. Görsel sanatlar, müzik, eğitim, ağ kurma, birlikte üretim, tarih, hikayecilik, öğrenme, İstanbul, uygarlık, şiir ve yeni medya alanlarında multidisipliner çalışmalar yapan Emre; Hayal Gücü Merkezi Derneği, Yeni Nesil Öğrenme ve Sosyal Etki Ağı gibi sosyal fayda üreten kurumların kurucuları arasında yer almaktadır. Ulusal ve uluslararası pek çok kamu kurumunda ve özel kurumda etkinliklerde, üniversitelerde ve çeşitli platformlarda tasarımcı, konuşmacı, atölye yürütücüsü, düzenleyici, danışman ve kolaylaştırıcı olarak görev almaktadır.
Ercan Balcı

Çayeli Bakır İşletmeleri Dış İlişkiler Müdürü

Ercan Balcı lisans ve doktora öğrenimini iletişim, yüksek lisans öğrenimini sosyoloji alanında tamamladı. 2004-2008 yılları arasında AB ve çeşitli uluslararası kuruluşlarca desteklenen toplumsal kalkınma projeleri yönetti. 2008 – 2010 arasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda Proje Müdürü olarak çalıştı. Bir süre İngiltere’de bulunduktan sonra Çayeli Bakır İşletmeleri’nde Dış İlişkiler Müdürü olarak çalışmaya başladı. Eş zamanlı olarak iletişim alanında lisans ve yüksek lisans dersleri verdi. Yayıncılık, milliyetçilik ve toplumsal kalkınma konularında yayımlanmış makaleleri ve konferans bildirileri bulunmaktadır.
Ergem Şenyuva

Rekind UK & Yeşilist Kurucusu

Sürdürülebirlik uzmanı, çevreci, girişimci ve akademisyen olan Ergem Şenyuva Tohumcu, milyonlarca kişiye ulaşmış olan sürdürülebilir hayat platformu Yesilist.com’un kurucusu ve geliştiricisi. Ergem, yenilikçi yaklaşımlar kullanarak şirketlerin tedarik zincirlerine dair yenilikçi çözümler bulmalarına ve döngüsel ekonomi fırsatları yaratmalarına yardım eden Rekind girişiminin de kurucusu. Al Gore’un İklim Gerçekliği projesinde iklim liderliği, BMW Vakfı Sorumlu Lider Ağı’nda üyelik ve Royal Society of Arts and Commerce’da fellow’luk yapmakta. Ergen’im kurulumuna yardım ettiği bir diğer vakıf da toplumsal cinsiyet eşitliği, çocuk, eğitim, kadın ve çevre konularında çalışan hayır kuruluşlarına bağış sağlayan İngiltere merkezli Mozaik Foundation. Ergem, Fordham University London Centre’ın Gabelli İşletme Okulu’nda sürdürülebilir pazarlama ve strateji dersleri veriyor.
Prof. Dr. Erhan Erkut

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı.  2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu.  Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır. Mehmet Zorlu Vakfı ve MEF Üniversitesi desteği ile hayata geçirdiği 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim programı kapsamında verdiği YetGen eğitimleri ile 4 yıldır binlerce lise ve üniversite öğrencisinin profesyonel gelişimine destek olmaktadır. Prof. Erkut, “Üniversite Seçerken” ve “İşte Ceylanlar” kitaplarının yazarıdır.
Erin Robert

J.P. Morgan Etki Finansmanı Yöneticisi

Erin Robert, JPMorgan Chase Bankası’nda Yetkili Müdür ve Etki Yatırımı Şefi pozisyonlarında görev almakta. Erin bundan önce de yine JP Morgan Kurumsal ve Yatırım Bankası’nda, Sermaye Piyasaları ve Yatırım Bankacılığı alanlarında çalıştı. Kariyerine Kamu Finansı alanında başlayan Erin, kamu hizmet kurumlarının borç finansmanlarını yapılandırdı ve kurumsal müşterilerine varlığa dayalı kredi sağladı. Erin ayrıca, Worchester, Massachusetts’teki Holy Cross Üniversitesi’nde yüksek onur derecesiyle bitirdiği bir sosyal bilimler lisans eğitimine sahip.
Ertunç Tümen

Akportföy Girişim Sermayesi Fonu Genel Müdür Yardımcısı

Ertunç Tümen, CFA Varlık Yönetimi ürün ve hizmetleri konusunda geniş bir deneyime sahiptir. Halen Ak Portföy Yönetimi A.Ş.’de Pazarlama ve İş Geliştirme’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdüren Tümen, öncesinde Akbank’ta Birebir Bankacılık’tan sorumlu Pazarlama, Mevduat ve Yatırım Ürünleri Bölüm Başkanı ve Ak Portföy Yönetimi’nde Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonlarını üstlenmiştir. Kariyeri boyunca yatırımcılar için yenilikçi ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde önemli rol oynamıştır. 2013 – 2016 yılları arasında CFA Society of Istanbul’un Başkanı olarak görev alan Tümen, CFA Institute tarafından 2014 yılında Dünyada Yılın Gönüllüsü, 2020 yılında ise Yaşam Boyu Başarı ödüllerine layık görülmüştür.
Fatma Şahin

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı

Fatoş Karahasan

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi, Gazeteci, Yazar

Dr. Fatoş Karahasan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Pazarlama İletişimi, Reklam ve Dijital Pazarlama dersleri vermektedir. 14 yıl uluslararası reklam şirketlerinde tepe yöneticilik yaptıktan sonra, yönetim danışmanı olarak yerli ve yabancı kuruşların reklam ajans konkurları, ürün lansmanları, ürün stratejileri ve araştırma projelerinde yer almaktadır.  Karahasan, pazarlama, iletişim ve yönetim konularında konuşmalar yapmakta ve eğitimler düzenlemektedir. Ayrıca, önemli konferanslarda, Moderatörlük ve Konferans Başkanlığı görevini üstlenmektedir. Dünya, Start Up  ve cnnturk.com da köşe yazarı olarak gündemi izleyen makaleler yazar. Uzun yıllar Milliyet gazetesinde, Tempo ve Capital dergilerinde yazıları yayınlamıştır.  Ayrıca yayımlanmış beş kitabı bulunmaktadır.
Fauzal Riski

Sampangan Endonezya Kurucu Ortağı ve CEO’su

Fauzal Rizki, merkezi Endonezya’da bulunan ve atık malzemelerin tarım, inşaat ve sağlık gibi birçok alanda yeniden kullanılmasını sağlayan, döngüsel teknoloji şirketi Sampangan’ın kurucu ortağıdır. Eğitimini Bilgisayar Bilimi üzerine alan Fauzal, kariyerine Güneydoğu Asya’daki en büyük bankalardan birinin teknoloji takımı olan CIMB X’te başladı. Sonrasında en hızlı büyüyen Ycombinator start-up’larından biri olan Finansal Teknoloji şirketi Xendit’e geçti ve ardından bir Singapur merkezli bir start-up olan ve çevrimdışı dağıtım alanında hizmet veren SoCash’in Endonezya operasyonlarını başlattı. Fauzal’ın sosyal girişimcilik macerası, Paris merkezli bir sosyal girişim platformu olan ve vatandaşların sosyal problemlerin çözümüne dahil edilmesini sağlayan Makesense kuruluşunun Endonezya şubesini açmakla başladı. Sonrasında Jakarta’daki Impact Hub’ın kurucuları Stephanie Arrowsmith ve Cynthia Hasan ile tanıştı. Fauzal, şu anda atık maddelerin değerlendirildiği bir dünya yaratmaya ve merkezsizleştirilmiş, sürdürülebilir bir döngüsel ekonomi kurmaya çalışmaktadır.
Fatih Ayaş

Biolive Kurucu Ortağı & CTO

Fatih Ayaş, Moleküler Biyolog, Biolive Şirketi Kurucu Ortağı ve Baş Teknoloji Sorumlusu ve sosyal girişimci. Ayaş, girişimciliğe İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisans eğitimini alırken başladı. Arkadaşı Duygu’nun babasının, kahvaltıda kendine iyi geldiğini söyleyerek zeytin çekirdeği yemesi üzerine, iki arkadaş zeytin çekirdeği üzerine araştırmalar yaptılar. Çekirdekte antioksidan bir madde bulmaları sonrasında, zeytin çekirdeği atıkları kullanarak biyoplastik üreten bir şirket kurmaya karar verdiler. Bu fikir gelişmekteyken, öğrenci evinde bir laboratuvar kurdular. Kariyerine girişimcilikle başlayan Ayaş, ABD’de ve Avrupa’da eğitimlere katıldı. Dünyada zeytin çekirdeği kullanarak biyoplastik üreten ilk firma olan Biolive, kısa süre içinde hem yurt içinde hem de yurt dışında çeşitli ödüller kazandı. Pandemi sırasında, Biolive, Rebil Grup’la birlikte yürüttükleri çalışmalar sonucunda, zeytin ve gıda dışı başka atıkları kullanarak vegan biyoderi üretimi gerçekleştirdi. Tonlarca atığın tekrar kullanımını sağlayan firma, ayrıca yeni iş olanakları da sağlıyor.
Filiz Bikmen

Esas Sosyal Kurucu Direktörü

Hayırseverlik ve sosyal yatırımlar stratejileri/programları alanında Türkiye ve global ölçekte 20 senelik deneyime sahiptir. 2015’ten itibaren Esas Sosyal’in Kurucu Direktörü’dür. 2014-2015 yılları arasında Esas Sosyal’in kuruluşu ve İlk Fırsat Programı tasarımı da dahil olmak üzere Esas grubuna danışmanlık yapmıştır. Aynı zamanda Alliance Magazin’de yayın kurulu üyesi olarak hizmet vermektedir. Daha önce Sabancı Vakfı ve Türkiye 3. Sektör Vakfı üst yönetiminde yer aldı, Avrupa Vakıflar Merkezi ve Uluslararası Kar Amacı Gütmeyen Hukuk Merkezi (ICNL) yönetim kurullarında görev yaptı (Başkan). UBS, Andersen Consulting ve Citibank gibi küresel firmalarda yönetim danışmanlığı yaptı. Richard von Weizscaker Fellow/Bosch Foundation, Emerging Leaders Fellow / Graduate Center’den araştırma ödülleri almıştır (fellowship). 30’dan fazla yayını bulunmaktadır. Yakın zamanda yayımlananlar: Philanthropy Networks: Creating Value, Voice and Collective Impact’ (WINGS, 2020) ve ‘More than the Sum of its Parts: Insights on the Future of European Philanthropy and Social Investment Infrastructure’ (Wider Sense, 2019). Columbia Üniversitesinden Sosyal ve Örgütsel Psikoloji Master’ı tamamladı.
Filiz Telek
1975 yılında İzmir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 2017 yılından beri Stephen Jenkinson’ın Orphan Wisdom School öğrencisi. 2002’de çember pratiğiyle tanışmasıyla birlikte yaşam amacını keşfetti. 2010 yılında çıktığı kişisel şifa yolculuğunda temas ettiği dişi özün ve çağrının rehberliğinde, 2013 yılında vizyonerliğini yaptığı “Kadınlar Şifadır” (Women are Medicine) çemberinin tohumlarını ekti ve halen dünyanın farklı yerlerindeki kız kardeşleriyle birlikte bu tohumları filizlendirmeye devam ediyor. Kadın çemberlerinin yanı sıra 2012’den beri yas ve ölüm konularında araştırıyor ve çalışmalar yapıyor. “Benim işim dünyayı sevmek” ile “doğrunun ve yanlışın ötesinde bir yer” arasında şiirleri, hikâyeleri ve mitleri, ruhunun çağrısını ve yaşamın nefesini takip ediyor, dinliyor, örüyor.
Francis Petersen

University of Free State Rektörü

Prof. Dr. Francis Petersen, 1 Nisan 2017 tarihinden bu yana University of Free State Rektörü olarak görev yapmaktadır. Daha önce ise Cape Town Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı ve Mühendislik ve İnşa Edilmiş Çevre Fakültesi Dekanı; Anglo American Platinum’da Stratejiden Sorumlu Yönetici Başkan; Mintek’te Araştırma-Geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı ve Cape Technikon (şimdiki adıyla Cape Peninsula University of Technology) Kimya Mühendisliği Bölüm Başkanı görevlerinde bulunmuştur. Ernest Oppenheimer Memorial Trust ve Cape Technikon Yılın Araştırmacısı ödüllerine layık görülmüştür.  
Fuat Savaş

JP Morgan Yönetici Müdür

Fuat Savaş, J.P. Morgan’ın Altyapı Finansmanı departmanında gelişmekte olan ülkelerden sorumlu Direktör olarak çalışmaktadır. Bu görevi dahilinde enerji, ulaştırma, telekomünikasyon, sosyal altyapı alanlarında proje finansmanı ve danışmanlık yapmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma, enerji geçişi, etki yatırımı ilgi alanları arasındadır. Üniversite eğitimini Ekonomi ve Edebiyat dallarında çift anadal yaptığı Yale Üniversitesi’nde tamamlamıştır.
Füsun Aymergen

KAÇUV Genel Müdür Yardımcısı

Gökçe Tuna

UNDP Hızlandırma Laboratuvarı Keşif Yöneticisi

Hakan Güldağ

Dünya Gazetesi Gazeteci, Yazar

1961’de İstanbul’da doğan Hakan Güldağ, ilköğretimini İstanbul Oruçgazi, orta öğrenimini Özel Darüşşafaka Lisesi ve Pertevniyal liselerinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda gazetecilik, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesinde tarih okudu.  1987 yılında Dünya Gazetesi Dış Haberler Servisi’nde çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda, aynı gazetenin Dış Haberler Servisi Şefliğini, Borsa Servisi Şefliğini yürüttü ve yazıişlerinde görev yaptı. Pek çok gazete ve yayın organında muhabir, şef ve yönetmen olarak görev yapan Güldağ, 2008-2019 arası DÜNYA gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni olarak görev aldı. 2011 yılında Türkiye Medya ve İletişim Meclisi’nin başkanlığına seçilen Güldağ, bu görevinin yanı sıra, Ekonomi Gazetecileri Derneği Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Meslek İzleme ve Etik Kurulu’nda görev aldı. Hakan Güldağ, 2005 yılından bu yana da, Avrupa Ekonomi Basını Federasyonu’nda (EBP) İcra Kurulu Üyesi olarak Türkiye’yi temsil ediyor. 2019 yılında Dünya Gazetesi’ni devralan Hakan Güldağ, Yöneticisi olarak görev yapıyor.
İstem D. Akalp

Ashoka Türkiye Eş Direktörü

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik ağı olan Ashoka’nın Türkiye eş direktörlerinden biri olan İstem D. Akalp, Ashoka’nın Avrupa ve dünya stratejilerinin yaratılmasına katkıda bulunarak, sosyal girişimcilerin ve değişim yaratan ekosistemlerin sistemleri değiştirmelerine olanak tanıyor. Önceki pozisyonu olan Sosyal Girişimcilik Programları Direktörü olarak, Türkiye’de etkin bir sosyal girişimcilik ekosistemi yaratılmasına dair strateji geliştiren İstem, bir yandan da değişim yaratan Ashoka Fellow’ları grubunu büyüttü. İstem ayrıca Türkiye’deki 15 üniversitede, çevrimiçi ve çevrimdışı erişim sağlanabilen bir değişim yaratma kılavuzu hazırlayarak ve bu girişimini bir video dizisi ve atölyelerle destekleyerek, Ashoka’nın Türkiye stratejisini tekrar tasarlayıp hayata geçirmiş oldu. İstem’in tek başına veya iş arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’deki sosyal girişim ekosistemine katkı sağladığı projeleri arasında Sosyal Girişimcilik Günü, Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı, Açık Açık Sosyal Girişim, Türkiye’de Sosyal Girişimlerin Durumu Raporu ve Sürdürülebilir Sosyal Girişim İşletme Örnekleri çalışması bulunmakta.
Jane Wei Skillern

UC Berkeley Haas İşletme Fakültesi Sosyal Sektör Liderliği Merkezi Kıdemli Üyesi

Jane Wei-Skillern, University of California Berkeley Haas İşletme Fakültesi Sosyal Sektör Liderliği Merkezi’nin Kıdemli Üyesidir. Daha önce Stanford İşletme Enstitüsü (Graduate School of Business), Harvard İşletme Fakültesi (School of Business – HBS) ve London Business School’da öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. HBS ve Haas UC Berkeley bünyesindeki çok sayıda vaka incelemelesinin, kitap bölümünün ve dergi makalelesinin yazarlığını ve ortak yazarlığını yapmıştır. Wei-Skillern aynı zamanda vaka çalışmalarının derlendiği Sosyal Sektörde Girişimcilik adlı kitabın da başyazarıdır. New Network Leader’dan çalışmalarının özetine ulaşabilirsiniz.
Javier Guillot

Bogotá şehrinin Vatandaşlık Kültürü Dairesi’nde (SCRD)  Çevre Kültürü Takım Lideri

Guillot şu anda Bogotá şehrinin Vatandaşlık Kültürü Dairesi’nde (SCRD) Çevre Kültürü Takım Liderliği ve kamusal ve toplumsal inovasyon projelerinde danışmanlık yapmaktadır. Kısa süre önce insan davranışları ve kültür odağında döngüsel ekonomi meselelerine yönelik çözümler geliştiren Círcula’yı kurmuş ve Public Innovation Team at Kolombiya Ulusal Planlama Dairesi’nde Kamusal İnovasyon Ekibi’ne liderlik etmiştir. Felsefe lisans ve lisansüstü derecelerini sırasıyla National University ve University of Pennsylvania’dan aldıktan sonra Hertie School’da kamu politikası master programını tamamlamıştır.
Jay Coen Gilbert

Imperative 21 CEO’su

Jay Coen Gilbert, 21. yüzyılda, iktisadi sistemin, sağlıklı bir gezegen üzerinde hepimizin iyi olma halini gözeten bir şekilde tekrar tasarlanmasını öngören Imperative 21’in CEO’su. Imperative 21, Jay’in Kurumsal B Lab Hareketi’nin arkasında bulunan sivil toplum organizasyonu B Lab’in kurulumu sırasında elde ettiği deneyimlerden besleniyor. Jay, B Lab’in diğer kurucu ortaklarlarıyla birlikte Skoll Sosyal Girişimcilik Ödülü’ne ve Aspen Enstitüsü McNulty Ödülü’ne layık görüldü ayrıca Henry Crown Fellow’u seçildi. On yılı aşkın süredir, Westtown School’da işletmelerin toplumdaki roller hakkında bir ders veriyor. 2016’dan beri de çok ırklı ve beyaz ırka mensup insanları WMRJ ve AWARE gibi platformlarda bir araya getirerek, kendini ve çevresindekileri ırkçılık hakkında bilinçlendirmeye çalışıyor. Jay ayrıca, sonradan sattığı ve 250 milyon dolar değerinde olan basketbol ayakkabısı, kıyafeti ve eğlence şirketi AND1’in kurucu ortaklarından. Çalıştığı diğer kamu ve sivil toplum örgütleri arasında McKinsey & Co da bulunmakta. New York şehrinde büyüyen Jay, Stanford Üniversitesi, Doğu Asya Dilleri bölümünden mezun.
Jayne Engle

McConnell Vakfı Şehir ve Mekan Portföy Direktörü

Jayne Engle, McConnell Vakfı’nın Şehir ve Mekan Portföy Direktörüdür. Cities for People’ın amacı, daha esnek ve yaşanabilir şehirler inşa etmek üzere yeni çalışma ve ağ kurma yollarını denemektir.
Jocelyn Wyatt

ideo.org Kurucu Ortağı & CEO’su

Jocelyn, tasarım alanında hizmet veren, öncesinde sosyal inovasyon aktivitelerini yürüttüğü ve 2011 senesinde kurucularından biri olduğu sivil toplum organizasyonu IDEO.org’un CEO’su. Jocelyn 2007 senesinde IDEO’ya katılmadan önce, Kenya’da Acumen fellow’u olarak görev aldı. Ayrıca Hindistan’da yoksul nüfusa düşük maliyetli okuma gözlüğü dağıtan VisionSpring girişiminde geçici ülke yöneticiliği yaptı. Daha öncesinde de USAID’in girişimcilerinden biri olan Chemonics International’da eğitim, proje yönetimi ve iş geliştirme hizmetleri verdi. Grinell College’da antropoloji alanında lisans eğitimini tamamlayan Jocelyn, Thunderbird School of Global Management’da MBA eğitimi aldı. Jocelyn Aspen Institute First Movers fellow’u seçilmesinin yanı sıra, Clinton Global Initiative’de program danışmanlığı yaptı, Grinell College Mezunları Konseyi’nde görev alıyor ve Marketplace Druker Institute yönetim kurulu üyelerinden biri.
Joey van der Brink

B Lab Avrupa Sertifikasyon Yöneticisi

Joey, B Lab Europe şirketinde Sertifikasyon Yöneticiliği yapmaktadır. Çevre ekonomisinde deneyimli olan van den Brink’in başlıca ilgi alanı ise iş dünyasının, daha canlandırıcı ve kapsayıcı ekonomik sistemlerin inşasındaki rolüdür. B Lab Europe bünyesinde yüzlerce şirkete B Corp yolculuğunda destek vermiş, B Impact Değerlendirme ve sertifikasyon sürecinde uzmanlık kazanmıştır.
John Elkington

Volans Kurucusu, Yazar, Düşünür

Karen Lemasson

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Direktörü, İcra Kurulu Üyesi

Kaya Axelsson

Strategic Engagement Fellow at Oxford Net Zero

Kaya Axelsson Oxford Üniversitesi’nde iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için disiplinler arası araştırmalar yürüten Oxford Net Zero’da Stratejik Katılım alanında fellow olmasının yanı sıra, AB destekli Race to Zero kampanyasında danışman olarak görev alıyor. Kaya lisans üstü eğitimini Oxford Üniversitesi Karşılaştırmalı Devlet alanında yaptı ve tezini, pek de muhtemel olmayan, Yenilenebilir Enerji Koalisyonları konusunda yaparak, yüksek başarı ödülü aldı. Kaya on yıl aşkın bir süredir sosyal ve çevresel gelişim alanında çalışan sivil ve politik girişimlere yer alıyor ve kurumlara sürdürülebilirlik alanında danışmanlık veriyor.
Kerem Alper

ATÖLYE Kurucu Ortağı

Levent Erden

Next Academy Kurucusu, Akademisyen

Levent Erden İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra; lisansını ve MBA programını Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. Erden, hayatının 35 yılında L’Oréal, Allied Lyons, Pepsi Co, Havas gibi çok uluslu şirketlerde üst düzey yöneticilik görevini üstlendi. Kurucusu olduğu interaktif iş yönetimi pazarlama ve iletişimi alanında öncü program Next Akademi’de başkanlık ve eğitmenlik yapıyor. Çeşitli dergilerde yazarak ve televizyon programları yaparak; okuyucu ve izleyicileri ile buluşuyor. Sürekli “bir sonraki” nin peşinden gidiyor…
Louisa Mammeri

BMW Foundation Herbert Quandt Kuzey Afrika & Batı Asya Ağ Organizatörü

Louisa, BMW Vakfı bünyesinde Batı Asya ve Kuzey Afrika’da sorumluluk sahibi liderlerden oluşan bir topluluk kurmaktadır. Bunu yapmak için liderlerin BM 2030 Gündemi doğrultusunda çalışmalarını sağlamak adına onlara ilham verecek bir platform ve deneyimler yaratmaktadır. Louisa’nın tutkusu, bölgede barışçıl, adil ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek uğruna dönüştürücü etkileşimler ve parlak fikirler arasında köprü kurmaktır.
Louise Pulford

SIX CEO’su

Louise Pulford, dünyanın farklı yerlerinde hayır kurumları, üniversiteler, şirketler ve hükümetler ile çalışarak sosyal inovasyon alanının gelişmesine katkıda bulunan Sosyal İnovasyon Değişim Ofisi, SIX’in direktörü. Louise, Londra, Hong Kong, ABD ve Kanada’da SIX’in misyonunu büyük projeler aracılığıyla hayata geçiren sekiz ekip arkadaşının liderliğini yapıyor. Louise’in liderliğinde, SIX altı ayrı kıtada ve 30’u aşkın şehirde, toplam 5000’den fazla kişinin katıldığı etkinlikler düzenledi. 2010 yılında Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Politika Danışmanları Ofisi için Sosyal İnovasyon araştırmasının yazarlarından biri olarak çalışan Louise ayrıca Seul Belediye Başkanı’nın sosyal inovasyon danışma grubunun üyesi. Louise, ilişkilerin ve sosyal inovasyonun değeri konusunda dünya çapında deneyimli bir konuşmacı ve düzenli olarak hükümetler ve üniversiteler için sosyal inovasyon eğitim programları tasarlayıp ve yönetmekte. Louise, aynı zamanda ilişkiler ve sosyal inovasyon hakkında düzenli olarak makaleler yayınlıyor.
Luisa Covaria

OpenIDEO Üst Düzey Yöneticisi

Maja Groff

Global Challenges Vakfı Kıdemli Hukuk Yöneticisi

Marcelo Bicalho Behar

Natura & Co Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı

Marcello Palazzi

Now Partners Kurucu Ortağı & Global Elçisi

NOW Partner’ın kurucu ortağı ve Küresel Elçi. Etki girişimcisi, ekonomist ve insan gelişimi vizyoneri. Topluma hizmet veren İyi Ekonomilere, Kurumlara ve Girişimcilere odaklanmış, 35 senelik uluslararası bir deneyim sahibi olan Marcello, bazen tek başına bazen de iş ortaklarıyla, iş, sivil toplum, finans, kamu, hayır işleri ve yüksek öğrenim alanlarında 25 tane başarılı proje yürüttü. Marcello yeni proje ve girişimlere, bir girişimci, stratejist, dış politika uzmanı, yatırımcı, diplomat ve eğitimci olarak, onlarca yıllık liderlik ve iş birliği kurma deneyimi getiriyor. Karşılaşılan zorluklar karşısında öngörü, vizyon, liderlik, zeka, inovasyon, yaratıcılık ve dinamizm göstererek, onların üstesinden bir girişimci olarak geliyor. Marcello ahlaki değerlere ve prensiplere bağlılığını da koruyor. Yüksek strateji gerektiren projelerden, daha küçük çaptaki projelere geçebilme becerisine sahip olan Marcello, dünya çapında 50.000’i aşkın bilinçli lideri içeren bir sosyal ağa sahip.
Marta Anglada

Ferrer Sürdürülebilirlik Direktörü

Yedi yılı aşkın süredir Ferrer’de çalışan Marta, Ferrer’in Kurumsal Sürdürülebilirlik Stratejisi ve BCORP sertifikasyonu işlemlerinden sorumlu. Ferrer’e katılmadan önceki yedi sene boyunca da şirkete sürdürülebilirlik alanında danışmanlık veren Marta, dört sene boyunca Almanya’da yaşayarak Avrupa Birliği Çevre Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı ile çalıştı. Burada Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Birliği’nin (ICLEI) Avrupa Yeşil Alanlar Tahsisi ve Çevresel Tasarımı Projesi’nde görev aldı. Çevre Bilimleri ve Çevresel Pazarlama alanında lisans eğitimi alan Marta, yüksek lisansını ESADE Üniversitesi Pazarlama ve Liderlik Departmanı’nda, İnovasyon ve Yöneticilik alanında yaptı.
Mehemed Bougsea

Think-it Kurucu Ortağı & CEO

Mehmet Atakan Foça

Teyit Kurucusu

Mehmet Atakan Foça, gazeteci ve sosyal girişimci. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Doğrulama El Kitabı’nın Türkçe çevirisine öncülük etti. Teyitçilik çalışmaları nedeniyle Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından Medyada Teşvik Özel Ödülü’ne layık görüldü. 2016’da eleştirel düşünmeyi bilgi ekosisteminin ortak değeri haline getirmeye çalışan Teyit’i kurdu. 2017’de dünyanın en geniş sosyal girişimcilik ağı Ashoka tarafından fellow seçildi. Bilgi ekosistemindeki sorunlara çözümler geliştiren aktörleri kuluçka ve topluluk programıyla destekleyen Factory’nin koordinasyonunu yürütüyor.
Mehmet Üvez

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Kapsayıcı Politikalar ve Yatırımlar Türkiye Lideri

Mehmet, 2015 yılından itibaren EBRD bünyesinde Ekonomi, Kamu Politikaları ve Yönetişim Bölümünde çalışmakta ve doğrudan Bankanın Londra merkezindeki Toplumsal Cinsiyet, Kapsayıcı Politikalar Direktörüne raporlama yapmaktadır. Gençler, kadınlar, az gelişmiş bölgelerde yaşayan insanlar için tarım, altyapı, enerji ve doğal kaynaklar sektörleri dâhil olmak üzere çok çeşitli sektörlerde, EBRD’nin yatırımları, ülke stratejileri ve politika girişimleri üzerine çalışmaktadır. Mehmet Üvez, Türk Hükümeti, Uluslararası Örgütler ve Finansal Kuruluşlarla çalışma konusunda 20 yıldan fazla bir deneyime sahiptir. EBRD’ ye katılmadan önce, T.C. Hazine Müsteşarlığı Hazine Kontrolörleri Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı ve Katılım Öncesi Mali Yardım sistemi kapsamında AB-Türkiye Mali İşbirliğinin gözetiminden sorumlu olan Denetim Kurulu Başkan Vekili görevini yürütmüştür. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünde tamamlayan Mehmet, Rochester Üniversitesi, William E. Simon İşletme Fakültesinde MBA programını tamamlamıştır.
Melike Aydın

YGA İcra Kurulu Başkanı

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Melike Aydın, Young Guru Academy’e (YGA) üniversite öğrencisiyken seçildi. 3 yıl boyunca dezavantajlı ilköğretim okullarında Oku Düşün Paylaş seanslarını hayata geçirdi. Mezun olduktan sonra da gönüllü olarak çalışmaya devam etti. 2005 yılında başladığı iş hayatında önce Danone sonra Nestle’de pazarlama yöneticisi olarak çalıştı. İsviçre’ye Expat olarak gitti ve 50 ülkeden sorumlu Marka Müdürü olarak çalıştı. London Business School’da Executive Leadership programına katıldı. İnovasyon ve iletişim alanlarında “Continuous Excellence” ödülleri aldı. Son olarak Avrupa’dan sorumlu Pazarlama Müdürü pozisyonuna terfi etti. Ağustos 2015’te bu görevinden istifa ederek İsviçre’den Türkiye’ye döndü ve YGA’da çalışmaya başladı. Haziran 2019’dan bu yana YGA Başkanlığı görevini sürdürüyor.
Melsa Ararat

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu (CGFT) Direktörü

Yönetim konusunda uzman bir aktivist akademisyen olan Dr. Ararat, Sabancı Üniversitesi Türkiye Kurumsal Yönetim Forumu’nun kurucu direktörü. Ararat, 2010 yılında Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan GBRW (Global Board Ready Women) programını kurdu ve 2012 yılında Bağımsız Kadın Direktörler Projesi’ni başlattı. 2020 yılından beri %30 Kulübü’nün Uluslararası Danışma Kurulu’nda Türkiye’yi temsil eden Melsa Ararat, kulübün Türkiye Yönlendirme Komitesine de başkanlık ediyor. 2015 yılında Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile ortak olarak İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’ni başlatan Ararat, Türkiye’nin en büyük şirketlerini aile içi şiddetle mücadeleye dahil etti. 2015’ten beri küresel kurumsal yatırımcıları temsil eden ICGN’nin (Uluslararası Kurumsal Yönetim Ağı), 2019’den beri de Global Compact Network Türkiye’nin yönetim kurulunda yer alan Ararat, ayrıca yine bu kuruluşun Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Kolu’nda görev almakta.
Mine Ekinci

KODA Koordinatörü

Aralık 2016’da kurulan KODA’nın (Köy Okulları Değişim Ağı) Kurucusu ve Genel Koordinatörü olan Mine Ekinci; 2010 yılından bu yana eğitim, insan hakları ve sosyal politikalar alanlarında çalışan sivil toplum kurumları ve inisiyatiflerde gönüllü ve profesyonel olarak çalıştı. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden aldı. Lisansüstü eğitimini Harvard Üniversitesi’nde Uluslararası Eğitim Politikaları üzerine yapan Ekinci, kırsalda eğitim, eğitim politikaları ve eğitimde sosyal girişimcilik alanlarıyla ilgileniyor.
Dr. Natasha M. Matic

King Khalid Foundation CSO’su

Nathan Gilbert

B Lab Europe Yönetici Müdürü

On yılı aşkın süredir işletme ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışan Nathan, bu zaman dilimi içinde, B Corp hareketinin küçük bir topluluktan dünya çapındaki bir ağa taşınmasına liderlik etti. Şu anda B Lab Europe’un Genel Müdürü olan Nathan, bir yandan etki odaklı iş ağını büyütürken, bir yandan da iktisadi sistemleri B Corp hareketinin değer ve ilkelerine paralel olarak değiştirmeye çalışıyor. Hayatını altı farklı ülkede, işletme yönetimi, kamu hizmetleri ve sivil toplum alanlarında geçiren Nathan, New York şehrinde bulunan Milano the New School of Management and Urban Policy’nden aldığı bir Sivil Toplum Yönetimi lisansüstü eğitimine de sahip.
Neila Benamara

B Lab Avrupa Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Program Yöneticisi

B Lab Avrupa SKA Program Yöneticisi olan Neila, ekosistem oluşturma yaklaşımıyla çok kültürlü geçmişinin getirdiği deneyimi, sahip olduğu çeşitli becerileri ve enerjisini dünyada olumlu bir değişim yaratmak için kullanmaktadır. İş ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasındaki uçurumu kapatarak, şirketlerin SKA’lara etkili bir şekilde katkıda bulunmalarını sağlamak adına eyleme geçirilebilir araçların ve katılımı teşvik eden tekliflerin geliştirilmesini desteklemektedir. Sistemsel sorunları çözmek amacıyla araştırma ve danışmanlık yaklaşımını birleştiren Neila, kariyerine Tedarik Zinciri Yönetimi uzmanı olarak başlamıştır. Daha sonra Asya ve Avrupa’daki birçok pazarda organizasyonel değişim ve dönüşüm konusunda engin bir deneyim kazanma fırsatı yakalamıştır. Geniş yelpazedeki uluslararası deneyimi sayesinde, kültürlerdeki farklılıkları gözlemleme ve hızlı bir şekilde anlama, bu sayede çeviklikle uyum sağlama ve bunun bir işletmenin aldığı kararları nasıl etkilemesi gerektiği konusunda kendisini önemli ölçüde geliştirmiştir.
Noel Hatch

Camden Council Strateji Başkanı – London Borough of Camden

Noel Hatch, Camden Council’de Strateji Başkanı olarak görev yapmaktadır. Noel’in tutkusu, insanların kolektif gücünü ve yaratıcılığını yerel çerçevede harekete geçirmektir. Noel, farklı sektörlerdeki kıdemli liderlerin tüm strateji, dönüşüm, içgörü, hizmet tasarımı ve tam kapsamlı sistem değişikliği ortaklıkları kapsamında üstelenecekleri liderlikle stratejik değişimi geliştirmelerine, hızlandırmalarına ve entegre etmelerine yardımcı olmaktadır.
Otto Scharmer

MIT’de Kıdemli Öğretim Görevlisi ve Presencing Enstitüsü Kurucu Başkanı

Presencing Enstitüsü’nün kurucusu olan Otto Scharmer, MIT Management Sloan School’da Kıdemli Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Sürdürülebilirlik ve sektörler arası inovasyon odaklı MIT IDEAS programına başkanlık etmektedir.2015 yılında köklü değişime öncülük etmek adına MOOC’u (kitlesel açık çevrimiçi ders) ve MITx U.Lab’ı kuran Otto, ayrıca 2019’da faaliyete geçen Societal Transformation Lab’ın (u.lab-S) kurucuları arasında yer almıştır. Otto, lisans ve doktora eğitimini Almanya’daki Witten/Herdecke Üniversitesi’nde ekonomi alanında tamamlamıştır. MIT’den Jamieson Öğretimde Mükemmeliyet Ödülü’nü (2015) ve Avrupa Leonardo Kurumsal Öğrenim Ödülü’nü (2016) almıştır. 2018’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı tarafından 2030 Gündemi Odaklı BM Öğrenim Danışma Konseyi’ne atanmıştır. 2019 yılında Global Gurus’un değerlendirmesi neticesinde dünyanın en iyi 30 eğitimcisi arasında üçüncü sırada yer almıştır.
Ömer Yüngül

Zorlu Holding CEO’su

1955 yılında İzmir’de doğan Ömer Yüngül, 1978’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Kariyerine Tekfen İnşaat’ta başlayan Yüngül, Metaş, Faz Elektrik, Merloni Elettrodomestici’de farklı pozisyonlarda yöneticilik yaptı. 1997 yılında Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü olarak Zorlu Holding bünyesine katılan Yüngül, 2000 yılında Vestel İcra Kurulu Başkanı oldu. Yüngül, 15 yıllık başarılı Vestel yönetiminin ardından, 2013’te Zorlu Holding’in ilk CEO’su oldu.
Ouided Bouchamaoui

Nobel Barış Ödül Sahibi & Hédi Bouchamaoui Group CEO’su

Ouided Bouchamaoui 2011-2018 yılları arasında Tunus Sanayi, Ticaret ve El Sanatları Birliği, UTICA’nın ilk kadın başkanlığını yaptı. 2013 senesinde UTICA, Tunus Genel İşçi Sendikası’yla birlikte Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü’nü kurarak, 2015 Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. 2013 senesinde “Arap Dünyası’ndaki En İyi İş Kadını” seçilen Bouchamaoui, 2015 senesinde ise Fransız Cumhurbaşkanı tarafından Fransa Şeref Nişanı ile ödüllendirildi. Aynı yıl Tunus Cumhurbaşkanı kendisini Cumhuriyet Üstün Subayı görevine getirdi ve onu Kuzey Yıldızı Nişanı’na layık gördü. 1988 senesinden beri HBG Holding’in hissedarı ve yöneticisi olan Bouchamaoui, uzun yıllar boyunca çeşitli vakıflarda görev aldı. 2017’de Birleşmiş Milletler Barış ve Kalkınma Avrupa Merkezi Belgrad Barış Üniversitesi’nin Başkan Yardımcısı seçildi ve Costa Rica Barış Üniversitesi’nin de Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Bouchamaoui’yi Akdeniz’in iki yakasındaki liderleri buluşturan “İki Yaka Zirvesi”nde Komite Başkanı olarak görevlendirdi ve Cinsiyet Eşitliği Danışma Konseyi’ne üye olarak davet etti.
Özgür Göker

UBP Hisse Senedi Araştırma Analisti

2013 yılından bu yana İsviçre merkezli UBP şirketindeki Gelişmekte Olan Piyasalar Araştırma Bölümü’nde hisse senedi analistidir. Kariyerine 2002 yılında Dışbank Teftiş Bölümü’nde başlayan Özgür Göker, daha sonra HSBC Portföy, Yapı Kredi Yatırım ve UniCredit şirketlerinde hisse senedi araştırma analisti olarak çalışmıştır. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olan Özgür Göker, Bilkent Üniversitesi’nden MBA derecesine sahiptir.
Pınar Anapa

Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı

Pınar Anapa, 1999 yılında Akbank Teftiş Kurulu’nda göreve başladı ve farklı konularda sorumluluklar alarak 2007-2014 yılları arasında Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2014-2019 yılında İnsan Kaynakları Yönetimi Bölüm Başkanı olan Pınar Anapa, Haziran 2019’dan beri İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Organizasyon, gelişim, kariyer ve kültür alanındaki uygulamalar ile mimari çözümler alanlarından sorumlu olan Pınar Anapa, 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden, 2006 yılında Sabancı Üniversitesi Executive MBA Programı’ndan mezun oldu. Anapa, Teknolojide Kadın Derneği üyesidir.
Peter Ramsden

Freiss ltd. Genel Müdürü

Peter Ramsden, Freiss ltd.’de Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Şehirlerin ve diğer aktörlerin zor olarak değerlendirilebilecek politikaları nasıl tasarlayıp uygulayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bu çalışmalarının bir kısmını AB’nin finanse ettiği URBACT programı aracılığıyla ve bir kısmını da diğer girişimler aracılığıyla gerçekleştirmektedir.
İ. Renay Onur

Spor İstanbul A.Ş. Genel Müdürü

ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünde lisansını, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Finans, strateji ve iş geliştirme alanlarında farklı sektör ve ülkelerde 18 yıl yöneticilik yaptı. Spor hep hayatının bir parçası oldu, spor aracılığıyla STK’lara kaynak sağlamayı ve güçlendirmeyi hedefleyen yardımseverlik koşusunu Türkiye’de başlatan ve Türkiye’nin en büyük spor ve gönüllülük platformu Adım Adım’ın kurucularından biri oldu. Adım Adım projesi ile küresel sosyal girişimcilik ağı Ashoka tarafından Ashoka Fellow olarak seçildi. Açık Açık Derneği’nin kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. 2019 yılı Ağustos ayında Spor İstanbul Genel Müdürlük görevine getirilen Onur; girişimcilik, kurum içi girişimcilik, gönüllülük, empati ve liderlik konularında çeşitli platformlarda seminerler vermektedir. Mevcut görevi ile Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Üyeliği’ni eş zamanlı yürütmektedir.
Rushka Ely

Western Cape Economic Development Partnership Program Yöneticisi

Rushka Ely, yerel, kasaba ve şehir ölçeğindeki zorluklara, süreçlere ve çözümlere odaklanan bir geliştirme uygulayıcısıdır. Hükümetler, sektörler ve bölgeler çapındaki iş birliklerini mümkün kılan bir devlet destek kuruluşu olan Western Cape Ekonomik Kalkınma Ortaklığı (EDP) bünyesinde bir dizi programın yöneticiliğini üstlenmektedir. Western Cape Hükümeti’ndeki yeşil ekonomi ekibinde de yer alarak Güney Afrika hükümeti bünyesinde kazandığı çalışma deneyimi bu rolde ona sağlam bir temel sunmaktadır. Rushka, özellikle, sistem değişikliğine yönelik bir mekanizma olarak kamu yönetimi inovasyonunun oynadığı rolle ilgilenmektedir. Rushka, yerel ve bölgesel hükümetlerin yanı sıra özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla da çalışma konusunda oldukça deneyimlidir. Rushka, geliştirme çalışmaları konusunda akademik düzeyde eğitim almıştır.
Rym Baouendi

Medina Works Kurucu ve Genel Müdürü

Rym Baouendi’nin tutkusu, 21. yüzyıla uygun yaşam, çalışma ve öğrenime yönelik platformlar oluşturmaktır. Montreal ve Tunus merkezli bir butik tasarım+strateji danışmanlığı şirketi olan olan Medina Works’ün kurucusu ve CEO’sudur. On beş yılı aşkın bir süredir, yeşil binalar ve sürdürülebilir şehirlerin gerçekleşme sürecini politika, planlama ve tasarım düzeyinde aktif bir şekilde desteklemiştir. Dünya standartlarında, yüksek performanslı kentsel dönüşümler, binalar, iç mekanlar ve peyzajların geliştirilmesi konularında ABD Milli Parklar Servisi, Abu Dhabi Şehir Planlama Konseyi, Dünya Yeşil Bina Konseyi, Nokia, Abu Dhabi Louvre, Masdar ve Fas’taki BMCE bankası dahil olmak üzere çeşitli kamu, özel ve üçüncü sektör kuruluşlarına danışmanlık yapmıştır. Rym ayrıca Tunus’taki girişimcilik ekosisteminin kurucularındandır: Forbes’un “Dünyadaki en iyi 10 ortak çalışma alanından” biri olarak seçtiği ve Tunus’un ilk ortak çalışma alanı olan Cogite’yi kurmuştur; Endeavour Tunus’ta kurucu yönetim kurulu üyesi sıfatıyla yer almaktadır ve BIAT Vakfı’nın Tunus’taki girişimcilik destek programlarının geliştirilmesine öncülük etmiştir.
THNK bursiyeri olan Rym, Concordia Üniversitesi’nden (Montreal, Kanada) Yapı Mühendisliği alanında Yüksek Lisans diploması, INSA de Lyon’dan (Fransa) İnşaat Mühendisliği ve Şehir Planlama diploması ve Lyon Mimarlık Okulu’ndan Mimarlıkta İlk Çalışmalar diplomasını almıştır.
Sandra Castañeda Elena

Triodos Bank Kurumsal Gelişim Başkanı

İspanya’daki Triodos Bankası’nda Kurumsal Geliştirme Müdürü olarak görev yapan Sandra, bankanın iletişim ve pazarlama stratejilerinden ve Triodos Vafkı’nın aktivitelerinden sorumlu. Sandra’nın Triodos Bankası ile olan ilişkisi, bankanın İspanya’daki kurucularından biri olduğu 2001-2005 yıllarına dayanıyor. 2013 senesinden, bankanın İspanya’daki şubesine tekrar transfer olduğu 2017 senesine kadar, Sandra Triodos Bankası Hisse Sentleri Yönetimi Vakfı (Felemenkçe ismiyle SAAT) yönetim kurulunda yer aldı. Triodos Bankası’ndaki kariyerinin yanı sıra, moda alanında sürdürülebilirlik alanında öncülük yapan Sandra, Inditex, C&A ve Skunk Funk gibi firmalarla çalıştı. Hukuk ve İşletme alanlarındaki lisans eğitiminden sonra Uluslararası İnsan Hakları Hukuku alanında yüksek lisans yapan Sandra, Nikaragua’da, Balkan ülkelerinde ve Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’nda çeşitli kalkınma programlarında yer aldı.
Senem Başyurt

Darüşşafaka Cemiyeti Genel Sekreteri

1992’de Andersen Consulting’de kariyerine başlayan Başyurt, bir yıl sonra bankacılık sektörüne geçti. Kariyerine yatırım bankacılığı alanında devam eden ve Körfezbank, Demirbank ve HSBC’de çalışan Başyurt, 2007 yılında EY Türkiye’ye Kurumsal Finansman Danışmanlık Hizmetleri alanında yönetici direktör olarak katıldı. 15 yıldan fazla bir süre Türkiye’deki birçok halka arz, birleşme ve devralma işlemleri ile özelleştirme projelerinde danışmanlık yaptı. Başyurt, birçok farklı endüstriden yerli ve yabancı müşteriler için alım satım danışmanlığı ve değerleme projelerini yönetti ve Türk devletine kamuya ait şirketlerin özelleştirilmesinde destek oldu. 2012 yılında EY içinde kariyer değişikliği yapan Başyurt, EY Türkiye’nin destek fonksiyonlarının operasyonel dönüşümünü ve tüm dünyadaki EY ofislerinde uygulanan ve EY Türkiye’nin de pilot olduğu “Geleceğin İşyeri” konseptiyle ilgili değişim yönetimi girişimlerini yönetmek amacıyla, EY Türkiye’nin Destek Hizmetleri Direktörlüğü (COO) görevini üstlendi. 2017 yılı ise sonunda Darüşşafaka Cemiyetine katıldı. Başyurt, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden lisans, İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden MBA derecesine sahiptir. Ayrıca SMMM ünvanı olan Başyurt, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı ile yetkilendirilmiştir.
Serdar Turan

Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni

Lisansını Elektrik Mühendisliği üzerine yaptıktan sonra, İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 yılında Infomag Yayıncılık’ın kurucu ekibinde yer aldı. 2005 yılının Kasım ayında BusinessWeek Türkiye’nin kuruluş sürecinde bulundu. Harvard Business Review’un Türkiye edisyonunun da kuruluş sürecinde görev alan Turan, halen Harvard Business Review Türkiye ve Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergilerinin yayın yönetmenliğini sürdürmektedir.
Serra Titiz

Mikado Kurucu & Yöneticisi

Serra Titiz, bir sosyal girişimci olarak, 2003 senesinden beri sürdürülebilir kalkınma alanında çalışmaktadır. Türkiye’de farklı sivil toplum örgütlerinde gençler, kadınlar ve mesleki gruplarla birlikte çalışmış, sivil toplumda sahada ve yönetim seviyesinde oluşturduğu uzmanlıklarını şirketlerin toplumsal yatırım ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bütünleştirmiş, model olan ve sosyal etkisi yüksek projelere imza atmıştır. 2007 yılında kar amacı gütmeyen Mikado Danışmanlık şirketini kurmuştur. Sürdürülebilir kalkınma için modeller geliştiren bir sosyal girişimdir olan Mikado, sorumlu bir özel sektörün oluşumuna, sürdürülebilir ve şeffaf bir sivil toplumun gelişimine ve sosyal inovasyon ile toplumsal değişime katkı sağlayan çalışmalar yürütüyor. Şirketin ana misyonu sürdürülebilir yapılar kurarak ve şirket-STK-eğitim kurumu-kamu işbirlikleriyle sinerji yaratarak sosyal etkiyi maksimize etmektir. Mikado’nun geliştirdiği modellere bir örnek, “Gelecek Daha Net” Gençlik platformudur. Gençlerin gelecekleri ile ilgili bilinçli karar vermeleri sağlamak amacıyla bilgi ve tecrübeyi yer ve zaman kısıtı olmadan yaratıcı yöntemlerle paylaştıran, teknoloji yoluyla sosyal inovasyon örneği bir sosyal girişimdir.
Stefan Koch

Covestro AG Kurumsal Strateji ve Portföy Geliştirme Kıdemli Müdürü

Simge Aydın

S360 Strateji ve Kurumsal İlişkiler

Sinem Güravşar Gökçe

Istasyon TEDU

Dr. Sinem Güravşar Gökçe, TED Üniversitesi bünyesinde sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi için çalışan İstasyonTEDÜ  – TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi’nde çalışıyor. Sosyal girişimlerin durumu ve sosyal girişimcilik ekosistemine dair araştırmalarda yer almaktadır. Örgütsel davranış, yönetim ve inovasyon konularında yayınları bulunuyor. Özel sektörde, kamu sektöründe ve çeşitli üniversitelerde görev aldı; sivil toplum kuruluşlarında gönüllülük yaptı ve kendi eğitim ve danışmanlık firmasını kurdu. Sinem, lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde, yüksek lisans derecesini ODTÜ Mühendislik Yönetimi’nde, doktora derecesini ise Yönetim ve Organizasyon alanında almıştır.
Sukhrob Khojimatov

UNDP Türkiye Ülke Ofisi Mukim Temsilci Yardımcısı

UNDP Türkiye Ülke Ofisi’nde Mukim Temsilci Yardımcısı olarak görev yapan Suhrob Hocimatov, kalkınma ve program yönetimi alanında, uluslararası organizasyonlar, devlet kurumları ve özel sektörde 20 yıldan fazla deneyime ve hukuk alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Hocimatov, Kasım 2017’de UNDP Türkiye Ülke Ofisi’ne Direktör Yardımcısı olarak atanmadan önce, 2013-2017 yıllarında UNDP Somali’de Ülke Direktör Yardımcılığı ve UNDP Somali Nairobi Destek Ofisi Direktörlüğü yaptı. Daha önce, New York’taki Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi’nde, Politika ve Operasyonlar Destek Birimi Başkanı olarak kısa bir görev üstlendi. 2006-2013 yılları arasında ise, UNDP Tacikistan’da Mukim Temsilci Yardımcısı ve Program Yöneticisi olarak çalıştı. UNDP’ye katılmadan önce, 2000-2006 yılları arasında Tacikistan’da USAID Yasal ve Piyasa Ekonomisi Kalkınma Projelerinde birtakım üst düzey pozisyonlarda görev alan Hocimatov, iş yaşamına 1996’da Tacikistan Başsavcılığı’nda Daire Başkan Yardımcısı olarak başladı.
Şirin Payzın

Gazeteci

Yüksek öğrenimini Fransa, Ankara ve New York’ta tamamlayan Şirin Payzın, gazeteciliğe 1993 yılında Show TV ana haber bülteni kadrosunda muhabir olarak başladı. 1994 yılında Ali Kırca ile ATV Haber kadrosuna transfer oldu. ATV de önce Cumhurbaşkanlığı muhabirliği daha sonra dış haberler/ uluslararası haberler muhabirliği yaptı. 1998-2000 yılları arasında Belgrad ’ta yaşadı. Nato’nun Sırbistan operasyonunu, Kosova savaşını ve diplomatik müzakereleri yerinde izledi. 2000 yılında kıdemli diplomasi muhabiri olarak CNNTÜRK ‘ü kuran kadroda yer aldı. 2005-2007 arasında CNNTÜRK Ana Haber bültenini sundu. 2008-2018 yılları arasında ise farklı görüşlerin bir araya geldiği “ Ne oluyor? “ tartışma programını hazırladı ve sundu. 2018’de 17 yıl çalıştığı CNNTÜRK’ten ayrılarak dijital yayıncılığa geçti. Halen T24 ‘de yazı yazıyor ve T24’ün Youtube kanalında özel röportajlar ve haberler yapıyor.
Thandi Dyani

Girls Are Awesome Stratejik Ortaklıklar Başkanı

Thandi Dyani’nin tutkusu, topluluklar oluşturmak, toplumlarımızın karşı karşıya olduğu en çetrefilli zorlukları çözmek için insanlar ve kuruluşlar arasında köprü kurmaktır. Radikal iş birliklerine, sorumluluk sahibi liderliğe ve eşitliğe inanmaktadır. Thandi her zaman kalkınma sorunları, toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal girişimciliği ve ekosistemleri etkin kılma, noktaları, insanları ve fikirleri birbirine bağlamaya odaklanmıştır. Ayrıca, 20 yılı aşkın süredir DJ’lik yapan Thandi, hayatını ve çalışmalarını İskandinav ülkeleri ile Sahra Altı Afrika arasında sürdürmektedir.
Thomas Röhrl

RESPOND Program Manager

Todd Porter

Edge of Ekosistem Sorumlusu

Ufuk Akçiğit

Chicago Üniversitesi Ekonomi Profesörü

Profesör Dr. Ufuk Akçiğit, Chicago Üniversitesi ekonomi bölümünde öğretim üyesidir ve ‘‘Arnold C. Harberger’’ kürsüsüne sahiptir. Bir makroekonomist olarak, araştırmaları ekonomik büyüme, üretim verimliliği, rekabet, özelleştirme, sanayi politikaları, firma dinamikleri, beşeri sermaye, ve inovasyon ekonomisi üzerine odaklanmaktadır. Prof. Dr. Akçiğit, makroekonomi alanında yaptığı başarılı çalışmalarıyla geçtiğimiz yıl Almanya’nın saygın ödüllerinden, Max Planck-Humboldt araştırma ödülüne layık görülmüştür. Prof. Dr. Akçiğit, ekonomi lisans derecesini 2003 yılında İstanbul’da Koç Üniversitesi’nden almış, daha sonra 2009 yılında Massachusetts Institute of Technology’de ‘‘Ekonomik Büyüme ve İnovasyon Politikaları’’ başlıklı teziyle ekonomi doktorasını tamamlamıştır. Günümüzde ayrıca, Almanya`daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsünde Araştırma Profesörü ve Araştırma Grup Başkanlığı, Boston merkezli Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda, Londra merkezli Ekonomik Politika Araştırma Merkezi’nde, Washington merkezli Brookings Enstitüsü’nde, Münih merkezli CESifo Enstitüsü’nde Araştırma Ortağı ve Koç Üniversitesi’nde Seçkin Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Akçiğit, geçmişte ve günümüzde ulusal ve uluslararası birçok önemli kuruluşa (alfabetik sırayla bazıları: Chicago Merkez Bankası, Danimarka Yüksek Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Dünya Bankası, Hutchins Verimlilik Ölçüm Merkezi, IMF, OECD, TCMB) proje danışmanlıkları yapmaktadır.
Umre Metin

YetGen

İlk ve orta öğretimini Siirt’te tamamlayan Umre Metin, örgün eğitimin yanında 10 yıl boyunca Siirt Bilim ve Sanat merkezinde özel eğitim de aldı. Siirt Fen Lisesi’nde eğitimine devam ederken voleybol takımının kaptanlığını ve Tübitak araştırmalarında ekip üyeliği yaptı. Yükseköğretimi için %75 burslu olarak MEF Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne giren Umre beş yıl boyunca kendi eğitimini finanse ederek onur listesinden mezun oldu. İlk stajını hazırlık öğrencisi iken Etkinlikcim.com – KTH Etkinlik Ajansında yapan Umre, sırası ile NN Grup, Albright Stonebridge Group, Aventio MB ve İELEV’de staj yaptı, Koç Holding’de ise uzun dönem stajyer olarak çalıştı. Hazırlıktan itibaren Prof. Erhan Erkut’un asistanı olarak görev yapan Umre Prof. Erkut’a ders asistanlığı, araştırma, blog ve kitap editörlüğü, etkinlik yönetimi gibi alanlarda destek vermenin yanında 5 yıl boyunca binin üzerinde üniversite ve lise öğrencisine işyeri becerileri ve farkındalık eğitimi veren Yetkin Gençler programının direktörlüğünü yaptı ve yeni kurulan eğitim kooperatifinin yönetim kurulu üyesi olarak devam ediyor. Mezuniyetinden sonra bir süre Userspots’ta çalışan Umre, şu anda Türkiye’nin başarılı teknoloji girişimlerinden Udentify’in yönetim ekibinde görev yapıyor.
Ümit Boyner

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi

Yüksek öğrenimini University of Rochester, New York’ta tamamlayan Ümit Boyner, iş hayatına Chemical Mitsui Bank Kredi Pazarlama bölümünde başladı. Daha sonra sırasıyla Turcas Petrolcülük A.Ş.’de Finans Müdürü ve Türk Petrol Holding A.Ş. Hazine Bölümü’nde Yatırım Direktörü olarak çalıştı. 1996 yılında Boyner Holding A.Ş.’de Finansman Direktörü olarak çalışmaya başlayan Ümit Boyner, 2006 yılından bu yana Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Ümit Boyner TÜSİAD’a 2010-2013 yılları arasında başkanlık yaptı. KAGİDER’in kurucuları arasında yer aldı. Hedefler için İş Dünyası’nın kurucu başkanlığını yaptı. L’Institut du Bosphore’un da Bilim Komitesi Eş Başkanı görevini  yürüten Ümit Boyner, bugün de TEGV, Girişimcilik Vakfı, Tohum Otizm Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olarak yer alıyor. Dünyanın en büyük ticaret sigortası şirketi Euler Hermes’in Yönetim Kurulu üyesi ve Amerikan Chubb Sigorta’nın Uluslararası Danışma Kurulu’nda olan Ümit Boyner ayrıca, Boyner Grup bünyesindeki toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın girişimciliği, sürdürülebilirlik ve sosyal girişimcilik projelerine destek veriyor.
Valerie Marouche

BMW Foundation Herbert Quandt Kuzey ve Orta Avrupa Ağ Organizatörü

Valerie, BMW Vakfı bünyesinde Kuzey ve Orta Avrupa’da sorumluluk sahibi liderlerden oluşan bir topluluk kurmaktadır. Mensubu oldukları çeşitli sektör ve kültürlere rağmen daha adil ve sürdürülebilir bir gelecek vizyonu ortak paydasında bir araya gelecek liderler arasında köprü kurarak, BM’nin 2030 Gündemi’ne katkıda bulunacak, içinde bulunanlara ilham verecek, bağlantı kurma ve iş birliği yapma fırsatları sunacak eşitlikçi ve kapsayıcı alanlar yaratmaktadır. Yaptığı çalışmalarının temeline, yaşamların birbirine dokunduğu noktalarda ortaya çıkan güçlü ve beklenmedik tesadüflere olan inancını koymaktadır.
Yasemin Sırali

Fiba Holding Sosyal Yatırım Projeleri Direktörü

Yasemin Sırali, çatısında Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Hüsnü M. Özyeğin Vakfı (HMÖV) ve Özyeğin Üniversitesi’ni barındıran Özyeğin Sosyal Yatırımlar kuruluşunun yöneticisi. Kuruluş özellikle erken çocukluk döneminden üniversite ve yetişkin eğitimlerine kadar uzanan bir yelpazede eğitim konusuna odaklanıyor. Yasemin, Özyeğin Sosyal Yatırımlar’da çalışmaya başlamadan önce Deloitte Consulting’in Philadelphia ve NYC ofislerinde ilaç ve bioteknoloji firmalarına strateji ve işletme konularında danışmanlık yaptı. Lisansını Swarthmore College’da Ekonomi ve Fransız Edebiyatı üzerine yapan Yasemin, yükseklisansını Harvard Business School’da İşletme alanında tamamladı. Şu anda Eğitim Reformu Girişimi’nde Yönetim Kurulu üyesi, Şiddetli Çatışmayı Önleme ve Barışın Sürdürülmesine Katkı Organizasyonu’nda İdari Komite üyesi, Türkiye Harvard Mezunları Derneği Başkan Yardımcısı görevlerini de yürüten Yasemin, Harvard University FXB Center for Health & Human Rights tarafından fellow, BMW Vakfı tarafından da Sorumlu Lider seçildi.
Yeliz Mert

B Lab Avrupa Ülke Partner Yöneticisi

Yunus Arıkan

ICLEI Küresel Savunuculuk Direktörü

Yunus Arıkan Ankara ODTÜ’de tamamladığı lisans ve yüksek lisans mühendislik eğitiminin ardından İsviçre’deki Cenevre Üniversitesi’nden İleri Çevre Diplomasisi Çalışmaları Sertifikası almaya hak kazanmıştır. 2009 yılından bu yana ICLEI Dünya Sekreteryası’nda görev almaktadır. Bundan önce Bölgesel Çevre Merkezi Türkiye Ofisi’nde İklim Değişikliği Programı’nı geliştirme sürecine liderlik etti, BM Kalkınma Programı Türkiye Ülke Ofisi ve Çevre Bakanlığı ile çalıştı. Yunus, 2009-2012 yılları arasında ICLEI´nin Şehir İklim Merkezi’nin yöneticiliğini yaptı. 2013 yılından beri BM bünyesinde ICLEI küresel savunuculuğuna liderlik ediyor. BM Çevre Üst Düzey Siyasi Forumu (HLPF) Yerel Yönetimler Ana Grubu’nun Düzenleyici Ortağı ve Ana Grup Kolaylaştırıcı Kurulu (MGFC) üyesidir.

imece summit nedir?

Program hakkında

Sitemizde yalnızca sitemiz için gerekli olan çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz