Etki yaratan Topluluklar

Yeni bir keşif alanı: ATÖLYE Akademi

ATÖLYE Akademi, bireylere ve organizasyonlara yaratıcı liderlik, radikal iş birlikleri ve sistemik tasarım alanlarında yetkinlikler ve yeni düşünme şekilleri kazandırıyor. ATÖLYE Akademi’yi anlatan hikayeyi buradan okuyabilirsiniz.

ATÖLYE İçgörüler

ATÖLYE, Yaratıcı Platform’unun içine yerleştirdiği Stratejik Tasarım Stüdyosu ve Akademi ile yaratıcı servisler geliştiren bir organizasyondur. Öğrenimlerini ve gözlemlerini Medium sayfalarından öğrenebilirsiniz. Medium’da ATOLYE İçgörüler’e göz atın.

IDEO’nun Tasarım Araçları

Bir tasarımcı gibi sorunları nasıl çözeceğinizi öğrenmek ister misiniz? IDEO, sizin ve ekiplerinizin yaratıcı problem çözme potansiyelinizi ortaya çıkarmasına yardımcı olabilecek bir araç seti geliştirdi.

ETKİ: Bir Tasarım Perspektifi - IDEO

IDEO.org gibi misyon odaklı bir tasarım kuruluşunun dünya üzerindeki etkisini nasıl izlediğine ve anladığına dair standart bir yol haritası yoktur. Yani, olması gerektiği gibi, bir tane tasarlıyoruz. İşte IDEO’nun şimdiye kadar öğrendiklerini burada bulabilirsiniz.

Sosyal İnovasyon için Tasarım Odaklı Düşünme

Jocelyn Wyatt ve Tim Brown, müşteriler ve tüketicilerle yakın çalışarak, tasarım odaklı düşünmenin sosyal sorunlara yüksek etkili çözümlerin tepeden empoze edilmek yerine aşağıdan kaynamasına nasıl izin verdiğini anlatıyor. Stanford Social Innovation Review’de yayınlanan Design Thinking for Social Innovation makalesine göz atmak için tıklayınız.

Etki yaratan Finans

Türkiye’deki Etki Ekosistemi: İçgörü Raporu

S360’ın hazırladığı bu rapor “etki” teriminin üzerinde durarak Türkiye’deki etki ekosistemini araştırmayı hedefliyor. Çalışma, güncel literatürün yanı sıra özel şirket, sivil toplum kuruluşu, kamu kuruluşu çalışanları ve sosyal girişimcilerle yapılan toplam 14 derinlemesine görüşmeden oluşan saha araştırmasını inceliyor.

COVID-19 ve Sürdürülebilirlik

The Bank of the West, John Elkington’un COVID-19 ve sürdürülebilirlik hakkındaki düşünceleri üzerine bir makale yayınladı. Bu yazıda Elkington, COVID-19 salgınının uzun süredir göz ardı edilen güvenlik açıklarını ve iklim krizini gözden kaçırma isteğimizi nasıl ortaya çıkardığını anlatıyor.

Recovery or Renewal? Time for an economic rethink | Craig D Rye ile blog yazısı

Tim Jackson ve Craig D. Rye tarafından yazılan bu blog yazısı, Nature Scientific Reports’ta yayınlanan ekonomik büyümedeki uzun vadeli dalgalanmalara ilişkin yakın zamanda yapılan bir çalışmanın bulgularını özetlemektedir. Bu, Covid-19 sonrası ekonomik toparlanma hakkında ortaya çıkan tartışmada bir tehlike ve fırsat araştırmasıdır. Blog gönderisini buradan okuyabilirsiniz

Türkiye’de Sağlıklı Sosyal Girişim Pazar Alanları Oluşturmak

18–19 Mart’ta imece Summit’te gerçekleşecek aynı başlıktaki oturum öncesinde alandan ve Merve’den notlara bu Medium yazısı üzerinden ulaşabilirsiniz

Türkiye’de Sosyal Girişimciliğin Hukuki Statüsü: İhtiyaçlar ve Öneriler Raporu

TSGA’nın yayınladığı Türkiye’de Sosyal Girişimciliğin Hukuki Statüsü: İhtiyaçlar ve Öneriler Raporu, Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosisteminin gelişiminin önünde mevzuattan kaynaklanan engeller bulunup bulunmadığının belirlenmesi ve eğer böyle engeller bulunuyorsa bunların aşılması için yapılacak iyileştirmelerin belirlenmesi amacıyla oluşturulan bir hukuk araştırmasıdır.

Degrowth

S360’ın Degrowth adlı yazı serisi, büyüme odaklı sosyo-ekonomik düzene eleştiri getiren ve sürdürülebilirlik ve eşitliğin merkezde olduğu yeni bir düzene geçiş için öneriler de sunan Küçülme hareketi’ni ele alıyor. Büyüme ve gelişme ne demek? Mevcut büyüme paradigmalarının sonuçları neler? S360 kısa yazı serisinde bu sorulara yanıt bulmak üzere Küçülme hareketini tartışıyor. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

John Elkington Kitapları

John Elkington’ın kitaplarından tavsiyeler: “Green Swans: The Coming Boom in Regenerative Capitalism” & “The Breakthrough Challenge: 10 Ways to Connect Today’s Profits With Tomorrow’s Bottom Line”. Elkington’ın tüm kitap listesine erişmek için tıklayınız.

Etki yaratan İş Dünyası

RESET: Paydaş Kapitalizmi

Imperative 21, hissedar önceliğinden paydaş kapitalizmine doğru bir RESET’i yönlendiriyor ve bu da sağlıklı bir gezegende paylaşılan refah yaratıyor. RESET, ekonomik sistem değişikliğinin gerekliliği ve fırsatı hakkında farkındalığı artırmak için Imperative 21 tarafından yapılan uzun vadeli bir kampanyadır. Imperative 21’in CEO’su Jay Coen Gilbert, eşitlikçi ve kapsayıcı bir gelecek için işin rolünü ve finansmanını sıfırlamak için işbirliğine dayalı eylemin gücü hakkında bir açılış konuşması yapaca

B Corp Hareketi Aksiyon Adımları

B Corporation’ın harekete geçmeye hazır olan büyük ve / veya halka açık şirketlerin liderleri için neler önerdiğine bakın. Bu sayfada şirketinizi nasıl dönüştüreceğinizi ve hangi adımları atacağınızı öğrenebilirsiniz.

SDG Action Manager

SDG Action Manager, dünya çapındaki işletmelerin hedefler belirlemesini, ilerlemeyi izlemesini ve SKA’lara yönelik eylemlerinde motive kalmasını sağlayan bir etki yönetimi çözümüdür. SDG Action Manager, B Lab ve United Nations Global Compact tarafından geliştirilmiştir. SKA katkınızı yönetmek için SDG Action Manager hakkında daha fazla bilgi edinin.

B Etki Değerlendirmesi & B Corp Sertifikası

B Etki Değerlendirmesi, kurumların sosyal ve çevresel etkilerini ölçmek ve yönetmek için ücretsiz bir araçtır. Şirketler, çalışanları, toplulukları, çevreleri ve müşterileri üzerindeki etkilerini ölçmek için B Lab Etki Değerlendirmesini kullanabilir. B Corp sertifikası hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sertifikalı bir B Corp olmasanız dahi değerlendirmeyi şirketiniz için yaparak etkinizi görebilir, bu aracı bir etki ölçme aracı olarak kullanabilirsiniz.

Reflect Studio’nun 2020 Etki Raporu

B Corp olan Reflect Studio’nun 2020 Etki raporu, Reflect Studio’nun 2021’de neleri iyileştirmek istediğini incelerken, 2020’de elde edilen önemli gelişmeleri ve 5P etki alanlarına göre karşılaşılan zorlukları değerlendiriyor.

Türkiye’deki B Corp Şirketler

Türkiye’deki B Corp Şirketler arasında Reflect Studio, Taze Kuru, S360 ve Mikado yer alıyor. B Corp şirketler listesinde Dünyada hangi şirketlerin olduğunu bulabilirsiniz.

Net Zero Climate

Race To Zero, Net Zero Climate tarafından gelecekteki tehditleri önleyen, insana yakışır işler yaratan ve kapsayıcı, sürdürülebilir büyümenin kilidini açan sağlıklı, dirençli, sıfır karbonlu bir kurtarma için işletmelerden, şehirlerden, bölgelerden, yatırımcılardan liderlik ve destek sağlama amaçlı küresel bir kampanyadır.

İşletmeler için İklim Adaleti Başucu Kitabı

Bu pratik kılavuz, iş liderlerinin iklim eylemi ile sosyal adaletin kesişimini anlamalarına ve iklim eylemine adalet merkezli bir yaklaşım geliştirmelerine yardımcı olacak bilgileri içeriyor.

Ferrer Sürdürülebilirlik Raporu

Ferrer’in sürdürülebilirlik konusuna yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için 2019’da hazırlanan Ferrer Sustainability raporuna göz atabilirsiniz. Topluma katkıda bulunan Ferrer çalışanlarının referans videolarını buradan izleyebilirsiniz.

Treedom

Treedom, birisinin sizin için bir ağaç dikmesini ve ardından çevrimiçi olarak takip etmesini sağlayabileceğiniz dünyadaki tek çevrimiçi platformdur. Şimdiye kadarki Treedom etkisini keşfedin!

Etki yaratan Liderlik

Odağı Değişime Değiştirin: 50 Yıllık İlham Veren Sorumlu Liderlik

Kitap, BMW Foundation’ın küresel bir liderlik organizasyonu olarak etkisini sergiliyor. Responsible Leaders Network’lerinin BM 2030 Gündemini geliştirmedeki başarılarını vurgulamaktadır.

Sorumlu Liderlerin Hikayeleri

BMW Foundation tarafından hazırlanan TwentyThirty, BM 2030 Gündemi ile uyumlu olarak adil, barışçıl ve sürdürülebilir bir gelecek için savaşan Sorumlu Liderler hakkında hikayeler içeren çevrimiçi bir dergidir.

Jane Wei Skillern
The New Network Leader: Kar Amacı Gütmeyen Ağlar

Bu kaynaklar, başarılı ağların ilkelerini teşvik ederek sosyal sektör liderlerinin ve kuruluşlarının etkisini artırmak için çalışan bir uygulayıcılar topluluğu ve kar amacı gütmeyen ağ destekçileri tarafından toplanmış ve düzenlenmiştir.

Etki yaratan Organizasyonlar

Acil Zamanlarda Sosyal İnovasyonu Şekillendirmek

SIX Wayfinder mecazi bir senfoni tasarladı – acil zamanlarda hareketi anlamamıza ve şekillendirmemize yardımcı olacak dört hareketi keşfetmek için tıklayınız.

Türkiye'de Sosyal İnovasyon Ekosistemi: Bir İçgörü Raporu

S360 tarafından hazırlanan ve Itır Erhart tarafından incelenen bu rapor, ekosistem hakkında yararlı bilgiler sağlayarak ve Türkiye’deki mevcut sosyal inovasyon ortamının bir araştırmasıdır. Rapor, sosyal inovasyon alanının perspektiflerini, yaklaşımlarını ve gelecekteki yönünü alanın kilit aktörlerinden dinleyerek Türkiye’deki sosyal inovasyonun manzarasını belgeliyor.

Theory U ToolBook

Otto Scharmer’ın Theory U temelli ücretsiz ToolBook’una göz atın. Prototiplemeden Guided Journaling’e, kendinizi geliştirmek için birçok benzersiz araç bulabilirsiniz.

edX Dersi - u.lab: Leading From the Emerging Future

Bu ders, dünya çapında iş, hükümet ve sivil toplum bağlamlarında bu tür bir değişikliğe öncülük etmek için MIT’de geliştirilen Theory U adlı yönteme bir giriş niteliğindedir. Otto Scharmer’in edx’teki “u.lab: Yükselen Gelecekten Liderlik” başlıklı online dersine göz atmak için tıklayınız.

Presencing Institute Hub'ları

İlgi alanınıza / konumunuza uygun bir Hub bulmak için Presencing Institute’a göz atabilirsiniz. Türkiye’de yer alan Hub’larla bağlantı kurabilirsiniz. Hub’lar, sistemleri ve toplumları yeniden icat etmeye yönelik olarak ortak bir bağlam etrafında bağlantı kurmak ve sosyal metodolojileri birlikte uygulamak için çevrimiçi olarak veya şahsen (mümkün olduğunda) bir araya gelen, kendi kendine organize edilen konu veya mekana dayalı gruplardır.

Sosyal İnovasyonu Yeniden Keşfetmek

“Rediscovering Social Innovation” makalesi, Stanford Social Innovation Review’un sosyal inovasyonu keşfetmeye başlayan değişim liderleri için başlangıç ​​kitinin bir parçasıdır. Bu makale James A. Phills Jr., Kriss Deiglmeier ve Dale T. Miller tarafından yazılmıştır.

SIX Wayfinder: Şehirlerin Geleceği

SIX, şehirler için farklı olası gelecekleri nasıl şekillendirebileceğimiz ve vatandaşların buralardaki rolünün ne olduğu üzerine düşünmek ve konuşmak için Javier Guillot ve Jayne Engle’yi bir araya getirdi. Bu açık düeti izleyebilir ve konuşmadaki temel çıkarımlara göz atabilirsiniz.

Sitemizde yalnızca sitemiz için gerekli olan çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz